GEOSVĚT - POKLADY
HLUBIN ZEMĚ

Dlouhých 50 let trvalo sestavit tuto unikátní sbírku minerálů. Exponáty pochází z 25 expedic do 20 různých zemí světa a všechny byly ručně nalezeny, vykopány, vyčištěny, zformátovány, vyleštěny nebo vybroušeny. Každý z 6 000 vystavených exponátů má svou jedinečnou krásu, o kterou se s vámi chceme podělit. Objevte němou krásu pokladů hlubin Země v Dinosauria Museum Prague.

20
zemí původu
50
let kompletace sbírky
6000
exponátů v museu
POČÁTEK FAUNY

TRILOBITI

Trilobiti jsou zcela vyhynulou skupinou mořských prvohorních členovců. Objevili se před více než 520 miliony let, dávno před prvními dinosaury, a na počátku prvohor patřili k nejrozšířenějším zástupcům fauny. Je známo přes 20 000 druhů trilobitů a patří k nejvyhledávanějším fosiliím mezi sběrateli po celém světě. Prohlédněte si život před příchodem dinosaurů v Dinosauria Museum Prague.

SBÍRKA Z CELÉHO SVĚTA

METEORITY A TEKTITY

Unikátní kolekce stovek kusů vltavínů, včetně ukázek brusů a uměleckých řezů, je doplněna tektity z lokalit po celém světě. Můžete obdivovat vesmírně krásné meteority velikosti od několika gramů po desítky kilogramů v různých druzích a typech. Za pozornost stojí také originální výbrusy pallasitů, tedy kovových meteoritů, v jejichž struktuře jsou zrna olivínů. Objevte všechny druhy meteoritů v Dinosauria Museum Prague.

PRAVÝ DOTEK DRUHOHOR

ZKAMENĚLÁ DŘEVA

Araukarity, 300 milionů let staré zkamenělé kmeny, pocházejí z období karbonu a permu. Exponáty zkamenělých předchůdců dnešních jehličnanů byly nalezeny v letech 1955 až 1960 v lokalitách Radvanice v Podkrkonoší a Horní Bříza u Plzně. Expozici najdete před hlavním vstupem do POP Airport. Sáhněte si na 300 milionů let starý kmen stromu v Dinosauria Museum Prague.

SUROVÁ KRÁSA

DRAHOKAMY A ZLATO

Krása drahokamů, ať už v jejich přírodní podobě, či těch vybroušených do šperkových tvarů, vám vezme dech. Stovky safírů, rubínů, smaragdů a olivínů působí jako pohádkový poklad. Za pozornost stojí ukázka kimberlitu s diamantem, stříbro a platina v surovém stavu i vzorky krystalového zlata z Brazílie a Ruska. Nechte se oslnit blyštivou krásou drahokamů a zlata v Dinosauria Museum Prague.

TĚŽBA V ČECHÁCH

ČESKÉ MINERÁLY

Již v hlubokém středověku patřila naše země k největším producentům drahých kovů v Evropě. A při jejich těžbě se nacházely nejrůznější druhy minerálů. V naší obsáhlé sbírce můžete vidět vzorky také ze světově proslulých dolů v Příbrami a v Jáchymově. Prohlédněte si až sto let staré exponáty v Dinosauria Museum Prague.

TĚŽBA VE SVĚTĚ

MINERÁLY ZE SVĚTA

Během desítek expedic po celém světě vznikala rozsáhlá sbírka nejrůznějších minerálů. V průběhu let byla doplňována nákupy i výměnami a tak obohacena o další zajímavé vzorky. Za pozornost stojí zejména exponáty z Ruska, Číny, Afriky a Asie. Vydejte se na cestu kolem světa po minerálech v Dinosauria Museum Prague.

Z DĚJIN ČECH

KAREL IV.

Drahokamy a polodrahokamy byly oblíbené již v dobách Karla IV. a zpracovávaly se nejrůznějším způsobem. V rámci expozice můžete obdivovat repliky křížů, které byly vyrobeny původní technikou a dotvářely výzdobu kaple svatého Kříže na hradě Karlštejně. Přijďte zjistit, jak dlouho trvalo kříže vyrobit, do Dinosauria Museum Prague.

SKRYTÉ TAJEMSTVÍ

JESKYNNÍ PERLA

Jeskynní perly vznikají v krasových oblastech. Na zrnko písku, tzv. jádro, se prostřednictvím vody postupně nabalují vrstvy minerálu aragonitu a perla roste do velikosti i krásy. Naše jeskynní perla je zahalena tajemstvím. Nevíme, odkud přesně pochází, ale víme, že je největší známou perlou na světě. Legenda praví, že byla součástí sbírek císaře Rudolfa II. Odkryjte tajemství jeskynní perly v Dinosauria Museum Prague.

HARMONICKÉ SPLYNUTÍ

MOTÝLÍ MIMIKRY

Naše nová kolekce Harmonie spojuje živou a neživou přírodu, kde na křídlech motýlů můžete obdivovat podobné obrazce, jaké jsou typické pro určitý druh minerálů. Struktury na povrchu a zabarvení hmyzích těl připomínají horniny, které s motýly a brouky dokonale splývají. Kolekce Harmonie zahrnuje 21 motýlů, 12 brouků a 31 drahých kamenů. Nechte se uhranout dokonalým splynutím motýlů a kamenů v Dinosauria Museum Prague.